• BIST 117.110
  • Altın 168,129
  • Dolar 3,9332
  • Euro 4,8403
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 9 °C

İstanbul’a kar ne zaman yağacak? Tarih verildi! İşte Meteoroloji’den hava tahminleri…

İstanbul’a kar ne zaman yağacak? Tarih verildi! İşte Meteoroloji’den hava tahminleri…
Meteorolojiden Uyarı !

İstanbul'a kar ne zaman yağacak? Vatandaşlar Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son dakika hava tahminlerini merak ediyor. Ülke genelinde hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmezken Batı bölgelerinde 2 ila 6 derecelik bir düşüş bekleniyor. Öte yandan Prof. Orhan Şen, İstanbulluların aylardır merak ettiği soruya cevap verdi. Peki İstanbul'da kar ne zaman yağacak? İşte yurtta hava durumu...

Vatandaşlar internet üzerinden hava durumu son dakika haberlerini araştırıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan tahminlerde bazı illere kuvvetli yağış ve dona karşı dikkatli olunması yönünde uyarı geldi. Prof. Orhan Şen de İstanbullulara uyarıda bulundu. Peki İstanbul’a ne zaman kar yağacak? Şen, tarih verdi. İşte detaylar…

Profesör Orhan Şen’i o açıklamaları: “Bugün Trakyadan kar giriş yapar Yarın Trakya Açar Gece ISI ADASI (şehirleşme betonlaşma) etkisinden dolayı İstanbulda KKY ve yükseklerde KAR yapar Güney doğu yağmur ve Ege ve Akdeniz kıyısı Harıç Karadeniz sahil KKY diğer bölgelere kar yağar Doğu Anadoluda Perşembe de devam eder. İstanbulda Boğaz çevresi ve Anadolu Yakası’da yağış daha çok görülür. Sıcaklık bu gece 3 yarın gündüz 3 yarın gece 2 Çarşamba 3 Çarşamba gecesi don olur – 4 C ye kadar düşer Açıktaki su borularını gazete veya naylon la kaplayın sabah İSKİ ye suyum kesik diye aramayın.”

YURT GENELİ HAVA DURUMU-KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz’in iç kesimleri ile Malatya, Erzincan, Tunceli, Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Antalya’nın doğu ilçelerinde çok kuvvetli (51-75 mm/m2), Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Isparta, Muğla, Antalya’nın batı ilçeleri ile Aydın kıyılarında kuvvetli (21-50 mm/m2) olmak üzere, genellikle yağmur ve sağanak, Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, akşam saatlerinden itibaren iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; Marmara, Kıyı Ege ve Batı Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden, Akdeniz ve İç Anadolu’nun doğusunda güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli (50-70 Km/sa) olarak esmesi bekleniyor. Yarın sabah saatlerine kadar ülkenin güneydoğu kesimlerinde toz taşınımı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Batı bölgelerde 2 ila 6 derece azalacağı diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR:Genellikle güney ve güneydoğu yönlerden orta, Batı Akdeniz kıyıları, İç Anadolu’nun güneydoğusu ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde güney ve güneydoğu yönlerden, Marmara ve Kıyı Ege’de kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (50-70 Km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI : Bugün görülecek yağışların; Antalya’nın doğu ilçelerinde çok kuvvetli (51-75 mm/m2), Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Isparta, Muğla, Antalya’nın batı ilçeleri ile Aydın kıyılarında kuvvetli (21-50 mm/m2) olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (Ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar ve yağış anında kuvvetli rüzgar) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI : Rüzgarın ; İç Anadolu’nun doğusunda kuvvetli (30-60 Km/sa), Marmara,Kıyı Ege ve Akdeniz kıyılarında kuvvetli yer yer kısa süreli fırtına (40-70) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

TOZ TAŞINIMI UYARISI: Güneydoğu Anadolu Bölgesinde toz taşınımı beklendiğinden hava kalitesinde ve görüş mesafesinde azalma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARAParçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (50-70 Km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

EDIRNE °C, 6°C

Parçalı çok bulutlu ve öğle saatlerine kadar aralıklı yağmurlu

ISTANBUL °C, 10°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur, gece saatlerinde karla karışık yağmurlu

KIRKLARELI °C, 5°CParçalı çok bulutlu ve öğle saatlerine kadar aralıklı yağmurlu

KOCAELI °C, 9°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur, gece saatlerinde karla karışık yağmurlu

EGEParçalı ve çok bulutlu, gece saatlerine kadar bölge geneli ile gece İç Ege’nin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerine kadar Muğla ile öğleden sonra Aydın kıyılarında kuvvetli (21-50 kg/m2) olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak gece İç Ege’de karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; güney yönlerden kuvvetli (40-60 Km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

A.KARAHISAR °C, 8°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur, gece saatlerinde kar yağışlı

DENIZLI °C, 13°CParçalı ve çok bulutlu, gece saatlerine kadar aralıklı yağmurlu

IZMIR °C, 12°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

MANISA °C, 13°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

AKDENİZParçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Isparta ve Burdur çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya’nın doğu ilçelerinde çok kuvvetli (51-75 mm/m2), Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Isparta çevlerelirnde kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor. Rüzgarın; kıyılarında güney yönlerden kuvvetli (50-70km/sa) olarak esmesi bekleniyor. Hatay çevrelerinde sabah saatlerinden itibaren toz taşınımı bekleniyor.

ADANA °C, 14°CParçalı ve çok bulutlu, akşam ve gece kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ANTALYA °C, 17°CParçalı ve çok bulutlu, doğu ilçelerinde çok kuvvetli olmak üzere il geneli kuvvetli sağanak yağışlı

HATAY °C, 13°CParçalı ve çok bulutlu, akşam ve gece kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MERSIN °C, 14°CParçalı ve çok bulutlu, akşam ve gece kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

İÇ ANADOLUParçalı, zamanla çok bulutlu, sabah saatlerinde batısı ile zamanla bölge genelinin yağmur, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA °C, 9°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur gece saatlerinde karla karışık yağmurlu

CANKIRI °C, 5°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ESKISEHIR °C, 8°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

KONYA °C, 8°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

BATI KARADENİZParçalı ve çok bulutlu, Sinop dışında bölge genelinin yağmur, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve iç kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde iç kesimlerde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

BOLU °C, 9°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

DÜZCE °C, 14°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur gece saatlerinde karla karışık yağmurlu

KASTAMONU °C, 8°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ZONGULDAK °C, 8°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur gece saatlerinde karla karışık yağmurlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZParçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde Çorum ile gece saatlerinde Amasya, Çorum ve Tokat çevrelerinin yağmur ve karla karışık yağmurlu geçeceği bekleniyor.

AMASYA °C, 13°CParçalı bulutlu, gece saatlerinde karla karışık yağmurlu

SAMSUN °C, 16°CParçalı ve çok bulutlu

TOKAT °C, 12°CParçalı bulutlu, gece saatlerinde karla karışık yağmurlu

TRABZON °C, 15°CParçalı bulutlu

DOĞU ANADOLUParçalı, batısı yer yer çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren Malatya ile gece saatlerinde Erzincan ve Tunceli çevrelerinin karla karışık yağmurlu geçeceği bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ERZURUM °C, 0°CParçalı bulutlu

KARS °C, -2°CParçalı bulutlu, sabah saatlerinde sisli

MALATYA °C, 7°CParçalı, zamanla çok bulutlu akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmurlu

VAN °C, 5°CParçalı ve az bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLUParçalı ve az bulutlu, zamanla batısı çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren Aıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin doğsunda sabah saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor. Sabah saatlerinde batısı ile zamanla doğusunda toz taşınımı bekleniyor.

DIYARBAKIR °C, 11°CParçalı ve az bulutlu

GAZIANTEP °C, 9°CParçalı ve yer yer çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmurlu

SANLIURFA °C, 13°CParçalı ve yer yer çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren batısı yağmurlu

SIIRT °C, 10°CParçalı ve az bulutlu

DENİZLERDE HAVABatı Karadeniz ve Ege’de kuvvetli fırtına, Marmara’da fırtına, Doğu Karadeniz ve Akdeniz’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZHava Durumu: Çok bulutlu, batısı yağmurlu, Rüzgâr: Batı Karadeniz’de kuzey ve kuzeydoğudan 7 ila 9 (75-90 km/sa), ilk saatlerde doğusunda 4 ila 6 (30-50km/sa), Doğu Karadeniz’de güney ve güneydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa) ilk saatlerde batısında 5 ila 7 (40 ila 60 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0m, batısında 4,0 ila 5,0m, Görüş: İyi, fırtına anında zayıf.

MARMARAHava Durumu: Çok bulutlu ve yağmurlu, Rüzgâr: Kuzey ve kuzeybatıdan 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 2,5 ila 3,5m, Görüş: Orta.

EGEHava Durumu: Çok bulutlu ve sağanak yağışlı, Rüzgâr: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğu, Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan 7 ila 9 (75-90km/sa) kuvvetinde; Dalga: 4,0 ila 5,0m, Görüş: Orta, fırtına anında zayıf.

AKDENİZHava Durumu: Çok bulutlu ve sağanak yağışlı Rüzgâr: Güney ve güneybatı, akşam saatlerine kadar doğusunda doğu ve kuzeydoğudan 5 ila 7 (40-60km/sa) kuvvetinde; Dalga: 2,0 ila 3,0m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

VAN GÖLÜHava Durumu: Parçalı bulutlu, Rüzgâr: Doğu ve kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,5m, Görüş: İyi.

 

Bu haber toplam 14038 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Bizim Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.